Polityka prywatności – aktualizacja

Wczoraj pisałem o wprowadzeniu przez Google reklamy behawioralnej. Dziś dostałem e-mail o potrzebie aktualizacji polityki prywatności na stronach emitujących AdSense. Myślę, że to potwierdza w 100% mój wczorajszy wpis.

Dlaczego musimy aktualizować? W związku w prowadzeniem śledzenia poczynań Internautów, musimy poinformować odwiedzających nasze strony o tym, że są śledzeni :)

Parę słów informacji o potrzebie zmian znajdziecie w Pomocy AdSense.

Podane jest tu nawet zdanie, które można dodać do swojej polityki prywatności. Lekko je zmodyfikowałem:

„W celu wyświetlania reklam w trakcie Twojej wizyty w naszej witrynie korzystamy z usług firmy Google. Google może wykorzystywać informacje (z wyłączeniem imienia i nazwiska, adresu, adresu e-mail i numeru telefonu) związane z Twoimi wizytami w tej oraz innych witrynach do wyświetlania reklam towarów i usług, które mogą Cię zainteresować. Odwiedź www.google.com/privacy_ads.html, aby uzyskać więcej informacji na ten temat oraz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz uniknąć wykorzystania informacji przez Google.”

Dlaczego zmodyfikował ten zapis zamieniając „zewnętrznych firm” na Google ? Cały mechanizm śledzenia realizowany będzie przez Google. Gdybym miał wprowadzić na swoje strony innego reklamodawcę, który posługuje się podobnym mechanizmem to i tak informacja, podana w tym punkcie, jak to wyłączyć nie byłaby odpowiednia.
Ostatni powód jest prozaiczny, nie wiem jak Wy ale ja bym chciał wiedzieć kto mnie śledzi a „firmy zewnętrzne” to stwierdzeni za ogólne.

Powinien może napisać nowy wpis ale zamieszczę to tutaj.
Zauważyliście w jaki sposób wyłącza się zbieranie informacji ? Trzeba zainstalować dodatkowy plugin, pomyliłem się pisząc wczoraj, że pewnie trzeba to będzie zaznaczyć w swoim koncie Google.
Niby super, nie zmuszają ludzi do zakładania konta ale za to zmuszają do instalacji dodatkowego oprogramowania, które i tak nie wiemy co robi.
Uważam, że to zmniejszy jeszcze procent tych, którzy będą to blokowali w ten sposób a zwiększy użytkowników AdBlocka i innych tego typu dodatków do przeglądarek.
Po wczorajszym wpisie rozmawiałem z administratorem pewnej firmy, podczas dyskusji usłyszałem, że od jakiegoś czasu zastanawiają się nad wycięciem reklam Google globalnie na routerach. Coś mi się wydaje, że teraz gdy „śledzenie” staje się jawne, takie ruchy będą częstsze.

7 komentarzy

 1. Autor Wilk dodany 15 marzec, 2009

  Oczywiscie plugin dostosowany tylko do niektorych przegladasrek/systemow :P

 2. Autor mkane dodany 15 marzec, 2009

  @Wilk
  No niestety, jak widzę plugin jest tylko dla dwóch przeglądarek.
  Zainstalowałem to właśnie przed chwilą dla IE. Ciekawe jest to, że oprócz tego zostałem obdarzony dodatkową usługą w moim Win XP – Google Update Service…

 3. Autor Wilk dodany 16 marzec, 2009

  A najlepsze jest to, ze osoby, ktore obawialy sie takiego scenariusza od dawien dawna sa uwazane za teoretykow spiskowych ;)

 4. Autor Mariusz Gąsiewski dodany 17 marzec, 2009

  Targetowanie behawioralne nie jest jakąś specjalną nowością w Polsce :).

 5. Autor mkane dodany 18 marzec, 2009

  @Mariusz
  Oczywiście, że nie jest to nowość. Jednak wprowadzenie takiego mechanizmu przez Google to już pewnej skali wydarzenie..

 6. Autor Jarosław Chmielecki dodany 31 marzec, 2009

  No proszę. A nie wiem czemu byłem przekonany, że to już dawno się dzieje. Wystarczyło używać Toolbara i być zalogowanym na konto Gmail. 30min dziennie obserwowania konkurencji w zespołach muzycznych i następnego dnia z reklam mogłem się dowiedzieć, kto się w tej branży reklamuje i jakie instrumenty mogę kupić. Nieprawdę piszę? Może byłem przewrażliwiony ;)

  Czarny scenariusz stał się faktem. Ale myślę, że nikt nie miał wątpliwości, po co dane są zbierane.

  Prawdą jest, że osoby, którym bardzo przeszkadza taka ingerencja Google mogą szukać alternatyw i wspierać ich rozwój. Może uda się na tym pracować… Gorzej, jak ktoś żyje z biznsu w Google ;)

  Pozdrawiam!

 7. Autor mkane dodany 31 marzec, 2009

  Może byłem przewrażliwiony ;)

  Chyba tak :) Toolbar oczywiście śledzi co robisz ale na razie nie mieli mechanizmów by wykorzystać to pod kątem reklam. Hmmm.. Teraz może się to zmieni.

  Gorzej, jak ktoś żyje z biznsu w Google ;)

  Wszyscy, którzy zarabiają dzieki Internetowi, w mniejszym lub większym stopniu żyją „z Google”.