Nowy standard – Mobile-Friendly ?

urządzenie mobilne w Google
Przed chwilą Artur na swojej stronie poinformował o nowej informacji w wynikach wyszukiwania. Jego wpis możecie przeczytać tutaj.
Jak widzimy Google w celu „polepszenia Internetu” wprowadza nowy standard w tworzeniu stron.
I jeśli zacząłeś się właśnie zastanawiać, jak taka mała informacja w wynikach może wpłynąć na to co będziemy robili z na witrynach? To informuje, że oczywiście sama z siebie na nic nie wpłynie. Ważne jest to, że by ją uzyskać trzeba będzie tworzyć witryny z zachowaniem norm wytyczonych przez Google. Norm, które brane są pod uwagę przy wyliczaniu pozycji.

To nie jest pierwsza tego typu sytuacja. Google od dawna zmienia Internet, świadomie lub nie wpływa na budowę i wygląd naszych witryn a także na inne sprawy. Chcemy być wyżej, więc robimy to co Google lubi…
Co więc robimy lub robiliśmy dzięki Google? :
– przyjazne adresy URL – to jedna z największych zmian, które dokonała się dzięki Wyszukiwarce. Jeszcze w 2008 w CMSach nikt nie przejmował się przyjaznymi adresami a dziś? W standardzie mają je chyba wszystkie,
– indywidualne tytułów podstron,
– poprawa ilości i jakości treści,
– czytelna nawigacja i zasada 3 klików,
– używanie nagłówków Hx, co poprawia czytelność,
– alt i title,
– https,
– szybkość witryn,
wymieniam tylko kilka ale jestem pewien, że jeszcze parę można by było znaleźć…

No i teraz „Mobile-Friendly”. Jeszcze niedawno tworzyliśmy specjalne wersje witryn pod urządzenia mobilne. Jak wiele razy dzięki takim wersjom mieliśmy problemy z powieleniami. Ostatni rok, może dwa to „responsywność” czyli wygląd dopasowujący się do rozdzielczość.
Jak widzimy teraz już nie wystarczy by strona była responsywna, musi jeszcze spełnić parę innych zaleceń by według Google była przyjazna dla użytkowników mobilnych.

To, że Google zwraca na to uwagę było wiadome od dawna, kropką nad „i” było dodanie odpowiedniej podstrony w Google Webmaster Tools

gwt-urzadzenia-przenosne

Jak tylko pojawiały się tam dane przeanalizowałem sytuacje wielu witryn i niestety większość nie jest „Mobile Friendly” np mój blog :)

gwt-moj-blog

Jak widać nie jest dobrze co potwierdza test dostępny pod adresem https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

mkane-not-mobile

No niestety szablon ma wiele lat, więc nie ma co się dziwić. Pocieszam się też tym, że nie tylko ja mam taką ocenę.

google-blog-not-mobile

matt-not-mobile

A jak wyglądają witryny, które przechodzą ten test

test-mobile-frendly

Google.com

google.com

Facebook.com

facebook.com

Allegro.pl

allegro.pl

Jak widzicie, witryny, które Google lubi są dość ubogie w treść i powinny mieć prostą konstrukcje by otrzymać 100 punktów.

Nie byłbym sobą jakbym nie sprawdził witrynę, którą Artur podał jako przykład. I co ciekawe, mimo, że jest responsywna, nie w pełni się Google podoba.

notariusz-not-mobile

Ja jeszcze nie napotkałem w wynikach na taką informację ale jetem pewien, że będzie to coraz częstsze zjawisko i wiele witryn będzie projektowane z uwzględnieniem wymogów Google.

A jak sprawują się Wasze witryny? Są Mobile Friendly?

Aktualizacja:

Znalazłem sposób na „oszukanie” testera i potencjalnie Google. Wystarczy każde zapytanie z urządzeń mobilnych przekierowywać na stronę spełniającą wszystkie wymogi Google. Stronę, na której może być informacja, „witamy na naszej stronie :) aby korzystać z witryny naciśnij tutaj”. Albo wyświetla się informacje o oprogramowaniu dla urządzeń mobilnych z przyciskiem do zamknięcia, po którym przechodzi się do dalszej części witryny. Tak jak jest to np na Allegro.pl. Testery i boty za każdym razem otrzymują taką stronę bo nie zapisują ciasteczek. I na razie to tyle w tym temacie.. :/

17 komentarzy

 1. Autor Krzysztof Krajewski dodany 23 listopad, 2014

  Moje strony nie są mobile friendly ;-)
  Ja jako przeciętny Kowalski, wole jednak pełne wersje stron na urządzeniach mobilnych.

 2. Autor mkane dodany 23 listopad, 2014

  Ja jako przeciętny Kowalski, wole jednak pełne wersje stron na urządzeniach mobilnych.

  Ja też najczęściej takie wybieram ale zdarza się, że witryny naprawdę utrudniają życie takim użytkownikom.

 3. Autor Jasiek94 dodany 26 listopad, 2014

  Moim zdaniem dobrze że google to narzuca. Osobiście wkurza mnie jak strona jest nie zoptymalizowana na smartfona i jej przeglądanie trwa bardzo długo, więc dobrze ze google to narzuca

 4. Autor Taig dodany 4 grudzień, 2014

  Świetna informacja, bo coraz więcej użytkowników przerzuca się z komputerów na urządzenia mobilne, które również mają coraz więcej możliwości;)

 5. Autor Julia dodany 7 grudzień, 2014

  sposób na „oszukanie” testera i potencjalnie Google?
  hehe to naprawde dobre. teorie spiskowe.

 6. Autor Tomasz dodany 8 grudzień, 2014

  Opcja optymalizacji na smartfony uważam jest obecnie kluczowa. Sam się wkurzam jak szukam coś w telefonie a tu wyskoczy mi wersja komputerowa i zamiast jedną ręką cyk cyk poszukać czego potrzebuje, muszę się bawić w powiększanie i pomniejszanie stron.

 7. Autor Daniel dodany 10 grudzień, 2014

  Niedługo będzie tak, że startując z jakimś nowym projektem internetowym trzeba będzie zacząć od wersji mobilnej, a dopiero na drugim planie będzie desktopowa old school’owa wersja serwisu :) To już tuż tuż..

 8. Autor Paweł dodany 15 grudzień, 2014

  Ja na swoim smartphonie w przeglądarce chrom zawsze używam opcji „wersja komputerowa” czyli pełną wersję strony zamiast tych mobilnych zamienników :p

 9. Autor tomekprusik dodany 23 grudzień, 2014

  strona musi być zrobiona tak żeby mogła być czytana na smartfonach, tabletach jak nie będzie czytelna to ludzie przestaną ją odwiedzać

 10. Autor Kordian dodany 23 grudzień, 2014

  Ok, ale jeśli na stronie znajduje się tekst odpowiadający na daną frazę, dobry, rzeczowy, to google go nie pokaze bo strona nie jest mobilna?

 11. Autor mkane dodany 29 grudzień, 2014

  Pokaże ale w wyszukiwaniu z urządzeń mobilnych może mieć ujemny modyfikator.

 12. Autor Norbert dodany 30 grudzień, 2014

  robię podobnie jak Paweł, przeglądam na tablecie wersję komputerową, najwyżej zmniejszam lub powiększam w przeglądarce :)

 13. Autor Paweł dodany 30 grudzień, 2014

  Podobnie jak kolega Daniel uważam, że niebawem jako podstawowa będzie wersja mobilna. Z bardzo prostego powodu – internet w urządzeniach mobilnych jest coraz bardziej dostępny (coraz większy zasięg i coraz niższe ceny).

 14. Autor Marcin dodany 31 grudzień, 2014

  Jak na razie, to smutek gości na mej twarzy, gdy sprawdzam jakąkolwiek stronę pod kątem mobile-friendly w formularzu Google. Trzeba będzie trochę osób uświadomić co się dzieje ;)

 15. Autor Patryk Zieliński dodany 22 styczeń, 2015

  Teraz nawet większośc szablonów w WordPressie jest mobile friendly :)

 16. Autor Paweł dodany 22 styczeń, 2015

  Pomyślcie sobie tylko kiedyś chyba nikt by nie uwierzył w to, że na telefonach komórkowych będzie można stworzyć strony internetowe. Czekam osobiście na dzień, kiedy takie rzeczy obsłuży zegarek.

 17. Autor Stanzix dodany 11 marzec, 2015

  Od kiedy spopularyzował się bootstrap, bardzo łatwo i fajnie jest wszystko zrobić na mobilnie…