Googlebot jak Chrome

Google rozwijając swoje usługi stale zmienia algorytmy ustawiania pozycji. Czasami zmiany dotyczą także innych ich narzędzi.

W listopadzie wymieniony został tester prędkości stron co opisałem we wpisie Nowy PageSpeed Insights.

A całkiem niedawno Google ogłosiło duża zmianę w zasadzie funkcjonowania narzędzi, którymi pobierają strony internetowe czyli GoogleBota.

Od teraz Googlebot przy pobieraniu treści będzie używał mechanizmów z najnowszych wersji Chrome. I będzie stale aktualizowany.

Warto dodać, że do tej pory używana była wersja 41, która została opublikowana w macu 2015 roku. Jak wiemy 4 lata w Internecie to wieczność.

Co oznacza zmiana GoogleBota?

Google dzięki popularności Chrome wpływa na wiele sfer.

Np. wymuszenie stosowania certyfikatów SSL spowodowało wzrost ilości witryn z certyfikatami.

Dlatego stała aktualizacja GoogleBota prawdopodobnie zmieni nasze postrzeganie przeglądarki Chrome.

Od teraz analizując witryny zawsze trzeba będzie sprawdzić jak renderuje się w tej przeglądarce a indywidualne problemy z szybkością w Chrome będą mogły skutkować spadkami pozycji.

Warto także śledzić najważniejsze zmiany pomiędzy kolenymi wersjami tej przeglądarki bo może to także oznaczać zmiany w optymalizacji witryny.

Aktualizacja GoogleBota

Wraz z aktualizacją numeru z 41 do 74 Googlebot otrzymał według słów Google ponad 1000 nowych funkcji.

Między innymi ulepszone zostało przetwarzania JavaScript oraz lazy-load.

Warto dodać, że w momencie pisania tego wpisu mamy już Chrome 77, możemy więc nie nadążać z analizami i zmianami na stronie :).

Podsumowanie

Stała aktualizacja Googlebot to krok w dobrym kierunku. Wszytko się rozwija, standardy się zmieniają więc bycie „na czasie” jest ważne.

Z drugiej strony może to wymusić częste optymalizacje witryn ale wydaje mi się, że nie będzie tak to działało.

Na pewno teraz w analizie przyczyn spadków warto zajrzeć do historii Chrome np na Wikipedię a przy innych analizach brać tą przeglądarkę szczególnie pod uwagę.

2 komentarze

  1. Autor Maciejo dodany 16 lipiec, 2019

    Ciągła optymalizacja witryny to podstawa i nie ma się czemu dziwić, gdyż świat idzie do przodu, więc zasady co chwile się zmieniają. Internet jest w końcu jednym z najszybciej rozwijających się mediów dlatego co chwilę wprowadzane są też zmiany. Trzeba się do nich dostosować i tyle ;)

  2. Autor Andrzej dodany 5 wrzesień, 2019

    Racja ciągłe aktualizacje to podstawa rozwoju. Można mieć tylko nadzieję, że z każdej kolejnej aktualizacji wynikać będą tylko plusy. Bo po niektórych aktualizacjach występują nieprzewidziane komplikację.