10 narzędzi do sprawdzania linków do strony
Gdy zaczynałem swoją przygodę z SEO linki zwrotne sprawdzaliśmy bezpośrednio w wyszukiwarkach operatorami takimi jak „link:” lub „linkdomain:”.
Około 2009-2010 roku popularność zaczęły zdobywać predefiniowane narzędzia do tego typu działań.
Przez kolejne lata część z nich została rozbudowana i dziś przekazywane przez nie dane wspomagają analizy SEO stron internetowych.
Przygotowując się do tego wpisu stworzyłem roboczą listę ponad 60 tego typu narzędzi. Z okazji roku przestępnego chciałem stworzyć wpis o tytule „29 narzędzi…” Niestety mimo chęci nie udało się, sprawdzając dostępne narzędzi tylko 10 z nich jest warte uwagi.
Tworząc poniższą listę narzędzi do sprawdzania linków zwrotnych jako kryterium oceny przyjąłem ilość danych o linkowaniu całej domeny antygen.pl. Zastawiałem się czy nie sprawdzić ich pod kątem kilku domen ale bardzo szybko okazało się, że nie ma takiej potrzeby.
Nasza firmowa domena kilka dni temu obchodziła 10 urodziny. Przez wiele lat była obiektem wielu testów i działań SEO. Dlatego każde z poważnych narzędzi powinno odnaleźć pewną ilość linków. Był na to czas :)
Wiem, że większość z tych narzędzi nie zwraca szczególnej uwagi na domeny w hierarchii .pl. Rzekłbym nawet, że część z nich traktuje naszą narodową końcówkę po macoszemu. Sprawdzając podlinkowane domeny .com czy .net wyniki są inne ale chciałem by narzędzia te były przydatne dla każdego.
Muszą więc mieć bazę linków dla naszych domen.
Poniższa lista została ułożona alfabetycznie, nie chcę szeregować ich według jakości bo część miejsc zmieniałaby się wraz ze sprawdzaną domeną.
1. Ahrefs
O Ahrefs pisałem już w 2012 roku w tym wpisie. Od tego czasu narzędzie to znacznie się zmieniło. Dodane zostały nowe funkcje oraz wykresy, dzięki temu stało się jeszcze bardziej użyteczne.
Zakres przedstawianych danych jest znaczny, dlatego jest to narzędzie bardzo często wykorzystywane w analizach stron.
Ze względu na swoją popularność bardzo często boty Ahrefs są blokowane. Warto o tym pamiętać analizując linki zwrotne.
Jest to narzędzie płatne, najniższy abonament to 99 dolarów. W opcji darmowej wiele funkcji jest ograniczone, warto jednak sprawdzić tutaj witryny przynajmniej dla danych statystycznych.
Wykryta ilość linków dla domeny antygen.pl
2. Cognitiveseo
W Cognitiveseo mam konto od 2011 roku, gdy jeszcze mieli status bety. Jest to narzędzie zbudowane do oceny jakości linków, dzięki czemu można odpowiednio zmienić profil linków tak by uniknąć kary w Google.
Mimo tego dane dostarczane o samych linkach są poprawne i warto od czasu do czasu tutaj zerknąć, tym bardziej, że nie jest ono blokowane tak często jak Ahrefs.
Warto także nadmienić, że historia linków dostępna jest aż do 5 lat wstecz co może się czasami przydać.
By skorzystać z wszystkich funkcji potrzebny jest abonament, minimalna opłata to 99 dolarów.
Wykryta ilość linków dla domeny antygen.pl
3. Linkody.com
Linkody to narzędzie do stałego monitoringu linków zwrotnych.
W zależności od poziomu abonamentu monitoring obejmuje od 3 do 100 domen. Najtańszy abonament to wydatek 7,90 euro miesięcznie. Mamy też do dyspozycji 30 dniowy bezpłatny test.
Darmowa wersja daje nam możliwość sprawdzenia kilku domen tygodniowo, przy czym ilość wyświetlanych linków ograniczona jest to 100 sztuk.
Wykryta ilość linków dla domeny antygen.pl
4. Majestic
Majestic jest jednym z najpopularniejszych narzędziami do analizy linków zwrotnych w Polsce i na świecie.
Wynika to z ilości zgromadzonych danych i formy ich przedstawieniach. Majestic jako pierwsze narzędzie zaczął oceniać profil linków w postaci oceny TrustFlow i CitationFlow.
Obecnie są to wartości, które warto brać pod uwagę szukając nowych linków lub analizując stare.
W darmowej wersji można zapoznać się z podstawowymi wartościami, istnieje też możliwość uzyskania darmowego raportu dla swojej witryny lub witryn, wystarczy się autoryzować.
Wersja płatna to wydatek rzędu 55 euro miesięcznie lub 40 euro płacąc za 3 miesiące.
Majestic umożliwia kontrolę w dwóch indeksachh czasowych – ostatnie 90 dni (fresh index) oraz 5 lat (historic index).
Wykryta ilość linków dla domeny antygen.pl
5. Monitorbacklinks
Monitorbacklinks to narzędzie umożliwiające stałą kontrolę linków dla wybranych projektów. Oczywiście można także sprawdzić linki bez ustawiania projektów.
Baza linków budowana jest poprzez pobieranie danych z innych narzędzi np Ahrefs.
Dodatkowo umożliwiając temu narzędziu dostęp do Google Analitics można skorelować linki z ruchem na stronie.
Monitorbacklinks w wersji bezpłatnej informuje jedynie o ilościach oraz przedstawia niewielką próbkę danych.
Najtańszy abonament to wydatek 22,90 euro netto miesięcznie.
Rejestrując się otrzymujemy pierwszy miesiąc za darmo.
Wykryta ilość linków dla domeny antygen.pl
6. OpenLinkprofiler
OpenLinkprofiler to darmowe narzędzie do analizy linków. Umożliwia przeglądanie do 200 tysięcy linków oraz pobranie 1000 z nich.
Posiada zaawansowane filtry, które pomagają w zawężaniu listy linków do tych z odpowiednimi parametrami. Oprócz tego, tak jak w innych tego typu narzędziach możemy przejrzeć linki pod kątem tekstów zakotwiczenia, wieku, podstron czy subdomen.
Niestety do domeny antygen.pl wykryte zostało jedynie 415 linków bo na razie jest najgorszym wynikiem.
Pewną ciekawostką jest także fakt, że po chwili sprawdzania danych zostałem zmuszony do założenia konta w seoprofiler.com, którego jednym z elementów jest OpenLinkprofiler.
7. Searchmetrics
Searchmetrics to narzędzie, które głównie wykorzystywane jest do oceny widoczności w Google. Pod tym kątem jest to jedno z najlepszych narzędzi dostępnych na rynku.
Od pewnego czasu dostępne są w nim także informacje o znalezionych linkach, które można przejrzeć korzystając z wielu widoków danych.
Niestety całe narzędzie jest płatne a w bezpłatnej wersji otrzymujemy jedynie informacje o ilości linków i małą próbkę danych.
Cena najniższego abonamentu to 69 dolarów.
Wykryta ilość linków dla domeny antygen.pl
8. SEMrush
SEMrush tak jak Searchmetrics nie jest narzędziem, w którym głównym tematem są linki zwrotne.
Jednak wśród jego zakładek można odnaleźć informacje o linkach.
Informacje są podzielone na dane o linkach, domenach, tekstach zakotwiczenia, adresach IP oraz linkowanych podstronach.
Jak każde płatne narzędzie w wersji darmowej mamy ograniczenie do danych statystycznych oraz małej próbki danych. Najtańszy abonament to wydatek 70 dolarów miesięcznie.
Wykryta ilość linków dla domeny antygen.pl
9. Siteexplorer.info
Siteexplorer to mało znane narzędzie dysponujące własnymi botami indeksującymi.
Brak w nim wodotrysków i podziału danych, po wpisaniu domeny otrzymujemy listę linkujących domen. Można wyświetlić linki z danej domeny naciskając na jej nazwę.
Niestety brak eksportu danych ogranicza w pewnym stopniu to narzędzie. Dane można pobrać korzystając z API, niestety jest to opcja płatna.
Wykryta ilość linków dla domeny antygen.pl
10. WebMeUp
WebMeUp to kolejne narzędzie dysponujące własnymi botami indeksującymi.
Według informacji dostępnej na stronie w wersji darmowej mamy możliwość stworzenia 3 raportów, mi się to jednak nie udało. Mimo potwierdzonego konta mam dostęp jedynie do danych statystycznych oraz próbki danych.
Co ciekawe można jednak pobrać plik CSV, który zawiera maksymalnie 10 tysięcy linków. Dzięki temu można już samemu przeanalizować pobrane informacje.
Najtańszy abonament to wydatek 59 dolarów miesięcznie.
Wykryta ilość linków dla domeny antygen.pl
Podsumowanie
Mam nadzieje, że powyższa lista pomoże Wam w szukaniu nowych narzędzi. Przynajmniej do niektórych projektów, w których wyjście poza popularne narzędzia jest wskazane.
Ktoś może mi zarzucić, że nie oceniałem powyższych narzędzi. Jest to świadome działanie. Jak już pisałem na początku, wyniki byłyby różne w zależności od sprawdzanej domeny.
Same narzędzia jest także bardzo ciężko porównać. Ahrefs i Majestic to kombajny i moglibyśmy próbować je zestawić. Ale jak porównać do nich lub ocenić siteexplorer.info, gdzie mamy jedynie listę linków.
Polecam samemu przetestować wymienione narzędzia i wybrać te, które waszym zdaniem są godne uwagi.
A może ktoś zna inne ciekawe narzędzie tego typu? Z miłą chęcią je poznam…
Ahrefs i Majestic razem dają radę, pozostałe narzędzia są i tylko tyle można o nich napisać :)
Super!
na pewno przyda się alternatywa dla ahrefs i majestic – dzięki!
Adam – nie zgodzę się. Majestic i Ahrefs są najczęściej blokowanymi narzędziami. Jak szukasz zaplecz tą 2ką sobie nie poradzisz ;)
Adam: wymieniłeś dwa narzędzia, kóre raczej niewiele mają wspólnego z pozostałymi bo, jak zostało wspomniane, każde podaje inne wyniki, inaczej ocenia serwis, inaczej interpretuje dane…
Więc ohóf i fochów nie ma co pokazywać :P
Zapomniałeś o najważniejszym – Google Search Console :D
Zamiast WebMeUp lepiej jest się zaopatrzyć w SEO SpyGlass wychodzi taniej ;-) w ciągu 1 roku.
ehe, zastanawiałem się nad tym czy dodać GSC oraz narzędzia z Binga i Yandexa ale doszedłem do wniosku, że częściej szukamy linki innych niż własne.
Dawno już tego softu nie używałem. Mam nową wersję na dysku ale nie miałem czasu przetestować.
I o to chodzi :)
Korzystam głównie z Majestica i Ahrefsa i myślę, że posiadanie tych dwóch narzędzi w zupełności wystarczy, ponieważ świetnie się one uzupełniają.
Tak jak wcześniej wspomniano w komentarzach Majestic i Ahrefs do bardzo ogólnego podglądu domeny wystarczy choć wiadomo że można poukrywać zaplecze. Do powyżej listy można jeszcze dodać Open Site Explorer od MOZ – https://moz.com/researchtools/ose/
Oczywiście znam to narzędzie i było na liście do sprawdzenia. Niestety dla naszej domeny firmowej wskazuje wyników równy 0. I niestety jest to bardzo często dla domen .pl.
Paweł – każde narzędzie tutaj wymienione ma swoje plusy i minusy. Napisałem tylko, że Ahrefs i Majestic wystarczą. Jak ktoś je blokuje, to umówmy się blokuje też pozostałe roboty, bo nikt nie blokuje tylko tych 2. Listy do blokowania na ogół są dość obszerne i każdy pobiera jak najszerszą.
SEO Spy Glass – 1800 linków do antygen.pl
OK, dzięi za info. Sprawdzę sobie ten soft.
Juz sprawdzam te narzędzia, które są darmowe ;)
Jeśli chodzi o narzędzia do sprawdzania linków to nie da się ukryć, że Ahrefs i Majestic rządzą, natomiast nie da się ukryć, że zaplecza są blokowane przed tymi botami.
Ciekawe wyniki daje OPENLINKPROFILER.
Dobre uzupełnienie moim zdaniem
Jeśli autor pozwoli dodam w komentarzu link do monitora linków mojego autorstwa. Co prawda nie zbiera on informacji tak jak ahrefs czy majestic ale pozwala monitorować stan linków, które już znamy, np. z wykupionych usług. W tej chwili prowadzimy otwarte testy gdzie limit linków wynosi 2000 na jedno konto.
Po więcej zapraszam na http://www.monitorlinkow.pl
Proszę bardzo :)
Dla osób z poza agencji liczą się bardzo te darmowe narzędzia albo przynajmniej darmowe w jakimś ograniczonym zakresie ale jeśli o to chodzi to chyba najwięcej może zaoferować majestic no i google search console.
Kilka nowych narzędzi, na które trzeba zwrócić uwagę :)
[…] poprzednim wpisie 10 narzędzi do sprawdzania linków do strony opisałem narzędzia dostępne w internecie, dzięki którym możemy sprawdzić linki […]
Bardzo dobry wpis, nie słyszałam wcześniej o kilku narzędziach.
Warto analizować linki do danej strony poprzez przynajmniej 3 różne narzędzia. Zdarza się, że np. Majestic nie pokazuje żadnych linków, a inne narzędzia wskazują ich kilkadziesiąt.