Autor – Powiązane artykuły

Jakiś czas temu na PiO oraz w informacyjnych serwisach internetowych pojawiła się informacja, że Google bacznie obserwuje autorów artykułów naukowych.
Według serwisu seoblackhat.com, który poinformował o tym, Google może w przyszłości premiować niektórych autorów w wynikach wyszukiwania.

Cała teoria wydaje mi się dość nieprawdopodobna, jednak dziś przypadkowo natrafiłem w wynikach wyszukiwania na oznaczenie autora oraz link do powiązanych z nim artykułów w Google Scholar (beta oczywiście :))

autor powiązane artykuły

Poświęciłem chwilę by przyjrzeć się tym powiązanym artykułom oraz Google Scholar i niestety muszę stwierdzić, że jeśli Google ma premiować teksty na podstawie autora to długa droga jeszcze przed nimi.

Ten mechanizm ma wiele błędów jednym z kuriozalnych wręcz na jaki trafiłem jest powołanie do życia autora o tajemniczym imieniu i nazwisku – „M Mechanisms”. Przeszukałem ten dokument i okazało się, że wyszukiwarka utworzyła to ze słów „marketing mechanisms” – coś im nie wyszło.

W wielu dokumentach, Google jako autorów podaje ludzi, którzy jak się okazało są wymieniani w tekście jako źródła.

Czym dłużej przebywałem na poszukiwaniu autorów w Google Scholar, tym bardziej byłem zdziwiony, że ktoś mógł puścić w obieg taką plotkę gdy mechanizm określania autorów jest po prostu w powijakach.

Ktoś może mi zarzucić, że Google Scholar to inna wyszukiwarka niż „zwykłe” Google. Uważam jednak, że właśnie mechanizmy z predefinowanej wyszukiwarki tekstów naukowych byłby wykorzystane przy „premiowaniu”.

Na koniec Pan lub Pani „M Mechanisms” jest autorem 136 naukowych publikacji. Nie możemy jednak zapomnieć o innych znamienitych naukowcach jakimi są „B Features”, „C Features”, „B Present”, „A Present”, „H Suspicious” oraz znamienity „A Transcription” i wielu wielu innych mniej znanych nieistniejących autorów jakich do życia powołuje Gigant z Mountain View.

Jak widać by można było taki mechanizm użyć pozycjonując strony trzeba jeszcze długo poczekać.

PS
Tomku – i przypadkowo zostałeś przykładem :)

4 komentarze

 1. Autor Cezary Lech dodany 11 marzec, 2009

  Hej mKane…
  Na jakie zapytanie trafiłeś takie wyniki ?

 2. Autor mkane dodany 11 marzec, 2009

  Na jakie zapytanie trafiłeś takie wyniki ?

  Myślę, że zapytanie jest dość nietypowe „użytkowników używa wyszukiwarek” :)

 3. Autor Savoir dodany 15 marzec, 2009

  Hmmm, a to przypadkiem nie podchodzi pod paragraf jakiś? Taki “naukowiec”, który publikuje tekst na jakiś temat, zostaje po prostu okradziony :/ Oni maja hopla na tym punkcie. :) Prawników też mają dobrych.
  Pozdrawiam

 4. Autor mkane dodany 15 marzec, 2009

  Hmmm, a to przypadkiem nie podchodzi pod paragraf jakiś?

  Nie bardzo rozumiem co miałoby podpadać pod paragraf ? Sama idea Google Scholar ? Czy też nieudolność algorytów ? :)