Posty z styczeń, 2011

Dedyk jak lego

Na szkoleniach lub prezentacjach w trakcie omawiania serwerów, opisuję „serwer dedykowany” osobny komputer, który służy tylko naszym celom.

Przed oczami moich słuchaczy, w zależności od posiadanej wiedzy, prawdopodobnie kreuje się obraz jakiejś obudowy komputerowej postawionej gdzieś w rzędach na półkach, jak na zdjęciu, albo gdzieś pod ścianą lub wciśniętej do szafy serwerowej typu rack.

Gdy później stwierdzam, że z moich obserwacji wynika, że mój serwer wstawiony w kolokacji jest wydajniejszy niż zakupiony serwer dedykowany o podobnych parametrach, zawsze zadawane mi się pytanie – dlaczego ?

Często też pada stwierdzenie, że przecież, pomijając kwestie jakościowe użytego sprzętu, nie powinno być zauważalnych różnic w szybkości komputerów o podobnych parametrach w różnych serwerowniach lub w zależności od tego kto je składał. I najczęściej nie ma – jeśli porównywane komputery są postawione gdzieś pod przysłowiową ścianą jako osobne jednostki..

W serwerowniach jednak taki komputer często jest ograniczony w pewien sposób oprogramowaniem (kontrolą) lub nie jest to komputer w naszym rozumieniu.
Lub może prościej – nie wszystkie podzespoły znajdują się w jednej obudowie. …Czytaj dalej »

I po SEMcamp 7

Jak pisałem w poprzednim wpisie, we wtorek 18.01 odbyło się już 7 spotkanie SEMcamp.

Spotkanie rozpoczęło się o 16.40 a skończyło się koło godziny 21.00. Zaplanowane były cztery prezentacje i wszystkie się odbyły. Każdy z prezentujących przedłużył przeznaczony mu czas, co zaowocowało późniejszą godziną zakończenia.

Pierwsza prezentacja Mariusza Gąsiewskiego (ittechnology.us) była skierowana do użytkowników Adwords. Mariusz przez kilkadziesiąt minut opowiadał w jaki sposób ustalany jest wynik jakości w reklamach AdWords, który jest bardzo ważny w ustalaniu przez system stawek za klik. Przyznam się, że jak słuchałem to wszystko wydaje się takie logiczne, na pewne tricki jednak sam nie wpadłem a wiedza o nich na pewno w przyszłości mi się przyda.
Dzięki tej prezentacji zacząłem się zastanawiać czy czasem koszmarnie wysokie stawki za klik podawane jako szacowany średni CPC (pozycjonowanie w google – ponad 27 zł) to nie czasem efekt tego, że jest na nich mała konwersja a nie konkrecja.

Druga prezentacja to moja godzina o zapleczu. Do podparcia moich słów użyłem zaktualizowanej prezentacji, którą już prezentowałem przy okazji Silesia SEM.

Oprócz kilkunastu drobnych zmian dodałem informacje o Black Hat oraz zmieniłem przykłady zgodnie z propozycjami z pierwszego mojego wpisu dotyczącego zaplecza. …Czytaj dalej »

Spotkamy się na SEMcamp 7 ?

Już niedługo bo 18.01.2011 o godzinie 16.40 rozpocznie się kolejny SEMcamp. Jest to już 7 spotkanie organizowane w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Podczas spotkania odbędą się cztery prezentacje związane z SEMem.

Mariusz Gąsiewski – Wynik jakości Google AdWords i automatyzacja pracy.

Marcin Duraj (czyli ja) – Tworzenie zaplecza w pozycjonowaniu
W prezentacji omówię temat, który opisuję w cyklu dotyczącym zaplecza. Mam na to około godziny, nie jestem więc tak mocno ograniczony czasem.
Tym razem spotkanie ma być nagrywane, dlatego prawdopodobnie będę miał co Wam pokazać na blogu.
Oczywiście będzie też czas na pytania, proszę je więc zadawać – odpowiem na każde.

Maciej Ołpiński – „Dodaj obraz” – kampanie graficzne w Sieci Reklamowej Google

Przemysław Modrzewski – Biznesowe i techniczne aspekty testowania stron docelowych
…Czytaj dalej »

Anno Domini 2010

Kolejny rok za nami, przyszedł więc czas na kolejne podsumowanie. Tym razem, co nie jest pewnie zdziwieniem, dotyczyć będzie ono roku 2010.

Rok, który minął w moim odczuciu był to czas, w którym „SEO Świat” spotkało najwięcej niespodzianek ze strony wyszukiwarek internetowych, od wielu, wielu lat.

Caffeine

Pod koniec 2009 roku pozycjonerzy zastawiali się co się stanie jak wejdzie w życie zapowiadany kilka miesięcy prędzej nowy algorytm Caffeine. Jak pamiętamy Google informowało, że wprowadzą go zaraz po Świętach 2009 jednak uczynili to, z niezłym poślizgiem, dopiero w czerwcu. Co ciekawe zmiany nie dotyczyły bezpośrednio rankingów tylko indeksacji.
Pośrednio jednak, jak pamiętamy, wpłynęło to na pozycje.

Na ile nowy algorytm indeksacji namieszał nie jesteśmy w stanie się dowiedzieć, ponieważ byliśmy co chwilę zaskakiwani jakimiś innymi zmianami, przed główna aktualizacją jak i po.

Google Mayday

Killer długiego ogona (long tail) – tak można opisać zmianę dotyczącą danych tabelarycznych. Wprowadzona w Maju poprawka popsuła humory niejednemu właścicielowi sklepu internetowego bo Google przestało lubić dane powielane w wielu miejscach i przestawiane tabelarycznie z mała ilością modyfikacji.
Mnie ani moich klientów to nie dotknęło ale wiem, że wiele witryn straciło wtedy dużo wejść.
…Czytaj dalej »