Posty z grudzień, 2010

Zaplecze część 4 – tematyczność

Mimo zapowiedzi z poprzedniego wpisu ta część będzie tylko o tematyczności ze względu na objętość zagadnienia. Oczywiście tematu nie wyczerpię ale chciałbym przynajmniej poruszyć najważniejsze kwestie.

Tematyczność w zapleczu

Tworzyć zaplecze tematyczne czy nie? To pytanie zadaje sobie na pewno wiele osób zajmujących się pozycjonowaniem.

Zanim jednak odpowiem na nie muszę napisać trochę co to według mnie jest tematyczność witryny.

Rodzaje tematyczności

Pisząc lub mówiąc o powiązaniu tematycznym musimy pamiętać, że możemy rozpatrywać te zagadnienie w przynajmniej dwóch płaszczyznach.

Możemy mówić o tematyczności zawartości/treści oraz o tematyczność linkowania.

Jest to podstawowy podział powiązania, z doświadczenia wiem, że o ile o zawartości wielu myśli to o tematyczności linków się zapomina choć z tego korzysta.

…Czytaj dalej »

Wesołych Świąt

Stabilnych pozycji,

dużych indeksów,

wszystkich fraz w TOPie

oraz

spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

i

szczęśliwego Nowego Roku

życzę

Wszystkim

Ciekawy spam na blogu

W ostatnich tygodniach ilość spamu na moim blogu notorycznie wzrasta. Zauważyłem korelację pomiędzy częstotliwością dodawania nowych wpisów a pojawianiem się spam komentarzy. Niestety czym częściej piszę tym bardziej mój blog jest zaśmiecany.

Oczywiście nie tylko ja mam takie problemy, dlatego też codzienną walkę z tym zjawiskiem toczę w ciszy i skupieniu :), nie chwaląc się ani nie żaląc jej efektami.

Maile o nowych komentarzach przychodzą na moją skrzynkę dość często, już jakiś czas temu przestałem sprawdzać co zawierają. Po prostu co jakiś czas loguję się na bloga by dodać te odpowiednie oraz usunąć, te dodane przez „sprytnych”.
Wczoraj wśród innych komentarzy zauważyłem ciekawy sposób na spamowanie.
…Czytaj dalej »

Zaplecze część 3 – struktura i podział

podział zaplecza Kolejnym tematem, który chciałbym poruszyć w cyklu „Zaplecze” jest podział zaplecza pod kątem użytkowników oraz jakości.

Już zastawiając się nad tym co chcemy stworzyć musimy podjąć decyzję, do kogo będziemy kierowali nowe witryny. I nie chodzi mi o to, czy będą to nastolatkowie czy też biznesmeni, tylko o to czy będą to ludzie czy boty wyszukiwarek internetowych.
 

Podział według odbiorców

Podział witryn pod kątem odbiorców to tylko dwa kryteria:
– dla ludzi
– dla botów.
Nastawienie się na konkretną grupę odbiorców definiuje, co jest oczywiste, jakość i konstrukcje witryn.

Witryny dla ludzi powinny zawierać treści, które przyniosą jakąś wartość dodana użytkownikowi. A przynajmniej takie powinno być zamierzenie, bo jak wiemy nie zawsze się to udaje. Treści oczywiście powinny być sensowne a nie składać się np z generowanych zdań.
Najkrócej pisząc – typowa witryna internetowa.

Witryny dla botów to strony, które mogą mieć treści mniej użyteczne np słownikowe, a strona ma konstrukcje, która najbardziej odpowiada botom.
…Czytaj dalej »

Google wie więcej niż pokazuje – znowu site:

Ostatni wpis na blogu był o operatorze site:. Postanowiłem pójść za ciosem i dziś także będę o nim pisał.
Nie będę jednak znowu zastawiał się nad umiejętnościami matematycznymi wyszukiwarki.
Dziś chciałbym napisać parę słów o tym, że Google pokazuje nam „jedno” a w swych trzewiach mieli coś innego.

Czy pokazuje wszystko co wie?

Od zawsze pozycjonerzy zastanawiają się co wyszukiwarka wie o danej witrynie w kontekście tego co nam o niej pokazuje.
Jak wiemy, teoretycznie możemy sprawdzać wiele parametrów analizując witrynę. Od zawsze najważniejsze parametry to ilość linków przychodzących (pomijając ich jakość) oraz ilość zindeksowanych podstron.

Operator link: już kilka lat temu niestety przestał poprawnie funkcjonować. Pokazywane ilości mają się nijak do stanu rzeczywistego i są bardzo mylące.
Więcej informacji możemy uzyskać w GWT ale musimy się najpierw autoryzować a to może zrobić jedynie ktoś kto ma dostęp do serwera.

Operator site: do dziś używany przez wszystkich by sprawdzić czy Google nas lubi i premiuje nas dużą cyferką czy też nie i cyferka jest mała.
Ogół ludzi zajmujących się SEO przyjął, że jak jest dużo to dobrze a jak mało to źle. Lepiej przecież mieć link z witryny, która jest dobrze zaindeksowana bo wtedy szybciej i więcej tego linka zostanie dostrzeżone.

Wszystko wydaje się logiczne i oczywiste. Do czasu…..
…Czytaj dalej »

Następna strona »