Fizyczna lokalizacja serwera oraz linki krzyżowe

     Wczoraj na oficjalnym blogu Google dla webmasterów pojawiła się wypowiedź, wyjaśniająca pewne mechanizmy, jakie trzeba brać pod uwagę przy pozycjonowaniu stron.

Does location of server matter? I use a .com domain but my content is for customers in the UK.
In our understanding of web content, Google considers both the IP address and the top-level domain (e.g. .com, .co.uk). Because we attempt to serve geographically relevant content, we factor domains that have a regional significance. For example, „.co.uk ” domains are likely very relevant for user queries originating from the UK. In the absence of a significant top-level domain, we often use the web server’s IP address as an added hint in our understanding of content.”

     Jak widać potwierdziło się to o czym pisaliśmy już od dawna. Fizyczna lokalizacja serwera ma znaczenie w określaniu pozycji. Zastanawia mnie tylko użycie w przykładzie co.uk, a co za tym idzie wyszukiwarki dla Wielkiej Brytani. Właśnie na tym przykładzie najlepiej to widać, czyżby jednak tylko dla niektórych państw miało to aż tak „kolosalną” wartość?

     Ciekawy jest też ten fragment:
I have many different sites. Can I cross-link between them?
Before you begin cross-linking sites, consider the user’s perspective and whether the crosslinks provide value. If the sites are related in business — e.g., an auto manual site linking to an auto parts retail site, then it could make sense — the links are organic and useful. Cross-linking between dozens or hundreds of sites, however, probably doesn’t provide value, and I would not recommend it.”

     Cross-linking jest to linkowanie pomiędzy tymi samymi stronami na zasadzie
A–>B, B–>A, czyli na jednej stronie jest link do drugiej, na której jest link „powrotny”.

     Jak widzimy wypowiedź jest napisana w kontekście przydatności takiego mechanizmu dla użytkownika a nie mechanizmów jakie zachodzą w wyszukiwarce.
Zastanawia mnie fakt, że zostało to zanegowane tylko w przypadku takiego linkowania pomiędzy sobą stron niepowiązanych ze sobą tematycznie. Jeśli ktoś posiada kilka stron kilka stron i tej samej tematyce to jest to już sensowne.

     Z obserwacji wielu ludzi z przed kilku lat wynikało, że przy pozycjonowaniu stron nie jest to dobry mechanizm, czyżby nastąpiły jakieś zmiany, które nie zostały jeszcze zauważone, przez pozycjonerów?

     Tym sposobem na mojej liście „do testowania” pojawił się kolejny punkt.

7 komentarzy

  1. Autor Zeus dodany 3 sierpień, 2007

    A mnie ciekawi jedna rzecz :)

    piątek, 3 sierpnia 2007 @ mkane @ 10:09

    Chciałem znaleźć źródło tekstu wiec wkleiłem cytat w google (o godzinie 10:50) i co znalazłem:

    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=I+have+many+different+sites.+Can+I+cross-link+between+them%3F&btnG=Szukaj+w+Google&lr=

    Dopiero potem wyszukalem w google.com i znalazlem co chcialem ale i tak trzeba powiedziec ze musisz miec niezle uklady z google skoro cie indeksuje w 40 min :) (i nie sciemniaj ze to dzieki ping:) )

  2. Autor Mendax dodany 3 sierpień, 2007

    Moim zdaniem cały ten wpis na blogu webmasterscentral to ściema dla SEO-naiwniaków z Zachodu.
    Ludzie z G. chcieliby, żeby tak było, ale wiedzą, że jeśli rzeczywiście wprowadzą takie rozwiązania to poleci cała masa dobrych stron…

  3. Autor nker dodany 3 sierpień, 2007

    Możliwe, że zmiany (o ile są) w stosunku do cross’a mają coś wspólnego z pracami nad określaniem tematyki strony?.

  4. Autor mkane dodany 3 sierpień, 2007

    @Bartek – cii bo się wyda :)

    @Mendax – nie rozumiem, jakie rozwiązania ? i jakie strony polecą?

    @nker – jeśli istnieją takowe zmiany to na pewno są powiązane z tematyką strony. Możliwe, że tej wypowiedzi nie można powiązać z pozycjonowaniem, możliwe, że chodzi tu tylko o userów. Pamietaj, że pozyjoner „walczy” o moc linków a cross-link ją zmniejsza, nie niweluje do zera, więc może byc tak dalej. Sama wzmianka o linkowaniu krzyżowym, po prostu, mnie zastanowiła.

  5. Autor Mendax dodany 3 sierpień, 2007

    Wpływ lokalizacji serwera (z kilkoma wyjątkami) jest znikomy. Przykładem niech będzie PiO (stoi na amerykańskim serwerze), które, jeśli dobrze pamiętam, okupowało TOP1 dla polskiej frazy „pozycjonowanie”. Gdyby wprowadzić rzeczywiście zależność od IP, to mamy potężne przetasowania w całej Sieci!

    Cross-linking znacząco obniżał i nadal obniża siłę linków. Gdyby tak nie było kilkoma silnymi domenami z prawdziwymi presell-pages można by skutecznie uderzać na 99% fraz.
    Dochodzi tu też punkt, czym tak naprawdę jest powiązanie tematyczne. Dajmy na to, mamy stronę o laptopach. Czy jeśli damy linkę do strony o bezprzewodowych myszkach, to będzie powiązana tematycznie? A linka do strony o czystych płytach DVD? Jak niby ma G. określać użyteczność linki dla użyszkodnika? Skoro nie dysponuje jeszcze algorytmami analizującymi znaczenie i kontekst słów (AI), to bezpieczniej byłoby dla G. obniżać znacząco cross-linking, nieprawdaż?

  6. Autor mkane dodany 4 sierpień, 2007

    @Mendax
    IP serwera- też uważam, że ma znikomy wpływ, dziwiłem się że przykładem jest co.uk, gdzie od dawno wiadomo, że IP jest brane pod uwagę. Naszą rolą jednak, jest wykorzystanie wszystkich dostępnych mechanizmów, jakie zapewnią nam lepszy efekt mniejszym nakładem pracy, dlatego w niektórych przypadkach warto to wziąć pod uwagę.
    Cross-linking – napisałem „Jak widzimy wypowiedź jest napisana w kontekście przydatności takiego mechanizmu dla użytkownika a nie mechanizmów jakie zachodzą w wyszukiwarce.” Czy G może określić przydatność dla użytkownika ? W pewnym stopniu IMHO może np. poprzez Analytics (jak działa :) ) ale na dzień dzisiejszy myślę, że ma jeszcze za mało danych, zobaczymy jak to będzie za kilka lat.

  7. Autor Cezary Lech dodany 4 sierpień, 2007

    Hej mKane… Looknijcie na GoldPosition.pl – jakieś 4 miesiące temu wymieniliśmy się z Adkiem (adicom.com.pl) linkami na zasadzie Corss Linkingu i w mojej opinii ma to pozytywny wpływ na obie strony !!