2 ciekawe wtyczki do WordPress

wordpress logo Temat ciekawych wtyczek do skryptów jest bardzo rozległy. Systemy takiej jak WordPress oferują bardzo dużą bibliotekę mniej lub bardziej przydatnych pluginów.
Do tej pory nie publikowałem takich wpisów, pozostawiając je osobom, które składają witryny.

Dziś to zmienię ale chciałbym żebyście moje propozycje postrzegali w ramach mechanizmów, które te wtyczki obsługują niż to, że sugeruję Wam użycie akurat ich użycie.
Bardzo możliwe,że istnieją lepsze wtyczki niż te, które omówię poniżej…

1. Redirection

Wiele razy uczestniczyłem w procesie zmiany oprogramowania witryny. Bardzo często pociąga to za sobą także zmianę adresacji wewnętrznej.

Jak ważne jest, by przy takich zmianach stworzyć odpowiednie przekierowania, nie muszę tłumaczyć nikomu kto zna się na SEO. Niestety, wielu programistów nie przejmuje się takimi drobiazgami jak 301.
Notorycznie spotykam sytuacje zmiany oprogramowania bez stworzenia odpowiednich przekierowań lub stworzenia ich w sposób mocno wybiórczy.

W takich sytuacjach bardzo pomocny jest mechanizm zapisywania adresów podstron z błędami 404 do logów i łatwa możliwość ich przekierowania.
Można to oczywiście robić ręcznie przeglądając logi błędów i dodając odpowiednie reguły w htaccess ale nie zawsze jest to proste.

Jestem właśnie w trakcie takich zmian u mojego Klienta. Jest to duża firma o rozległej strukturze. W takich firmach bardzo często kto inny analizuje lub przysyła mi logi błędów a kto inny wpisuje podane przeze mnie przekierowania.
Cały taki cykl trwa przynajmniej kilka godzin a najczęściej dni. A ludzie i bot Google trafiają na 404…..

Można to znacząco skrócić i uprościć stosując mechanizmy takie jak oferuje wtyczka Redirection.

redirection

Strona wtyczki na WordPress.org

Jest to bardzo prosta wtyczka, której podstawowym działaniem jest utworzeniem logów z błędnymi odwołaniami

redirection-logi

i przekierowanie adresów, które nie istnieją według naszych upodobań

redirection-formularz

Wtyczka umożliwia przekierowanie adresu dla wszystkich użytkowników lub o określonym user agent. Adres można przekierować na ustalony adres lub losowy.

Możliwości jest więcej ale ja używam tylko listy i zwykłych przekierowań.

Jeśli przenosisz klientowi witrynę na WordPressa to polecam skorzystać z tej lub podobnej wtyczki. Jeśli na inne oprogramowanie to warto takich mechanizm stworzyć.

Na witrynach o dużej ilości treści, podstron do przekierowania będzie wiele. A część z nich może być linkowana z zewnątrz zwłaszcza te, które maja ruch miesiąc lub dwa po zmianach.

2. Broken Link Checker

Okresowo w witrynach, którymi się opiekuję przeprowadzam kontrolę poprawności linkowania wewnętrznego pod kątem istnienia miejsc docelowych.

Zdarzają się przecież różne sytuacje, treści są usuwane, adresy są zmieniane a linki już istniejące do tych podstron najczęściej nikt nie poprawia.

Na dużych witrynach lista takich linków do podstron, które już nie istnieją bywa bardzo długa. Zwłaszcza jak jest to blog sklepu, który co chwilę zmienia kolekcję.

By nie przeszukiwać tego „ręcznie” na witrynach opartych na WordPress warto zainstalować plugin taki jak Broken Link Checker.

broken link checker

Strona wtyczki na WordPress.org

Wtyczka ta stale monitoruje linki w wybranych przez nas miejscach np komentarzach i wpisach. Trzeba jej dać chwilę czasu na znalezienie wszystkich linków oraz ich sprawdzenie.
Wynik takiej kontroli na moim blogu.

niedzialajace-linki

Oprócz 45 linków, które zgłaszają 404 skrypt znalazł jeszcze 144, które są przekierowane.

niedzialajace-linki1

W szczegółach mamy dokładne informacje o wszystkich linkach.

niedziałające linki szczegóły

Możemy się także dowiedzieć więcej o danym, wybranym adresie.

niedziałające linki szczegóły linka

I decydować co chcemy z takim linkiem zrobić.

niedziałające linki działania

Możemy poprawić adres, usunąć aktywny link pozostawiając tekst zakotwiczenia lub całkowicie go usunąć. I tak naprawdę to wystarczy, nic więcej nie potrzeba :)

Przyznam się, że byłem zdziwiony jak wiele linków na moim blogu nie istnieje. I nie są to tylko linki z komentarzy ale np linki do poradnika Google.
Teraz jak już się dowiedziałem to teraz trzeba będzie to poprawić :)

Podsumowanie

Moim zdaniem te dwa mechanizmy powinny być standardem na wszystkich witrynach. W dzisiejszych czasach dbanie o „higienę” witryny jest bardzo ważne. Dziwię się, że Autorzy skryptów nie wprowadzają takich mechanizmów do swoich skryptów.

Z drugiej strony często przejmuję klientów po firmach SEO, które zajęte linkowaniem i H1 nie sprawdzają poprawności przekierowań. Czego więc wymagać od programistów.

Jeśli znacie wtyczki lepsze niż podane powyżej to z miłą chęcią się z nimi zapoznam.

10 komentarzy

  1. Autor Purzyk dodany 27 luty, 2015

    Broken link checker jest super, ale jest bardzo pamięciożerny – gdybyś uruchomił go np na 5 swoich stronach w obrębie jednego hostingu to możesz obserwować internal server error na swoich stronach.

    Lepiej go odpalać co jakiś czas, sprawdzać linki a później go deaktywować :)

  2. Autor mkane dodany 27 luty, 2015

    Dziękuję za informacje. Na stronach gdzie jest uruchomiony nie zauważyłem problemów. Ale są to przeważnie dedyki. Fakt, ten plugin spokojnie można używać co jakiś czas zgodnie z Twoją sugestią.

  3. Autor Łukasz dodany 27 luty, 2015

    Purzyk a jest jakaś wtyczka równie dobra co Broken link checker ale mnie zasobożerna?

  4. Autor Krzysztof dodany 27 luty, 2015

    Witam dzięki za ten wpis z pewnością wtyczki się bardzo przydadzą. WordPress to jednak kombajn, który najpierw trzeba zrozumieć, żeby wiedzieć, co tak naprawdę jest nam z tych wszystkich wtyczek i pluginów potrzebne.

  5. Autor michal dodany 1 marzec, 2015

    też mogę potwierdzić, że Broken link checker trochę zżera serwer.

  6. Autor seowordpress dodany 2 marzec, 2015

    Broken Link Checker – nawet nie trochę a bardzo zasobożerna wtyczka. Zaleca się włączanie jej tylko w do pojedynczych skanów i wyłączenie po wykonaniu operacji.

  7. Autor mkane dodany 2 marzec, 2015

    Hmm, mam to u kilku klientów oraz u siebie i nie widzę kłopotu. Widocznie problem jest na hostingach. Tak czy inaczej można go okresowo używać, więc nie ma problemu. Albo warto ustawić by sprawdzał te linki np co 30 dni.

  8. Autor Marta dodany 4 marzec, 2015

    Redirection jest okej. Używam i z pełną świadomością mogę polecić innym. Jednak druga wtyczka zdaje się nie zawsze działać. Nie wiem czy ja coś nie tak robię, czy może z nią jest coś nie tak. Ale na szczeście nie mam dużej potrzeby, by jej używać.

  9. Autor arbiter8 dodany 19 marzec, 2015

    Dzięki za ciekawe informacje na temat 2 wtyczek do WordPress najpierw muszę to zrozumieć zanim będę ich używał

  10. Autor Interaktywni.info dodany 22 marzec, 2015

    Marcinie, takie wlasnie wpisy pozolaja zbierac ruch przez wiele miesiecy. Brawo za nowy temat. wiecej tego:) Pawkas…