Oficjalny start Mobile First

Kilka dni temu (26.03) Na blogu Google pojawiała się informacja, której w ostatnich miesiącach a może latach oczekiwaliśmy. Zasada indeksacji Mobile First została wdrożona.

Mobile First nie obejmie od razu wszystkich witryn. Zmiana została rozłożona w czasie co jest standardowym podejściem do tematu przy zmianach naprawdę dużych. Według przekazanych informacji w Google Search Console i mail dostaniemy poniższą wiadomość.

Sama idea Mobile First nie jest nowa. Już w 2010 można było o niej usłyszeć. Wynikało to po prostu z trendu wykorzystywania coraz częściej urządzeń mobilnych.

Jak widać musiało minąć parę lat by Google postanowiło przestawić w klasyfikacji ważności urządzenia mobilne nad komputery.

Czy mam się bać Mobile First?

Myślę, że my w Polsce tym razem mamy dość komfortową sytuację bo większość witryn jest przygotowana na bota smarfonowego. Przez ostatnie kilka lat, wiele witryn uzyskało wersje RWD a dla nowych jest to standard.
Nie tworzone są specjalne wersje mobilne w osobnych subdomenach, dla których ta zmiana może być problemem.

Warto jednak pojąć kilka kroków, by sprawdzić czy potrzebne nam zmiany.

1. Kontrola czy mamy wersje mobilną

Jak pisałem RWD jest moim zdaniem najlepszą opcją. Mamy przecież wszystko w kodzie i na razie Google bierze to pod uwagę. Więc jak byliśmy wysoko teraz, będzie prawdopodobnie i po tej zmianie.

Warto sprawdzić na telefonach jak to wygląda nasza strona. Bo czasami testery mają przekłamania.

A jak nie ma wersji mobilnej to najwyższy czas ją zrobić. W początkowej fazie zmian brak mobilności nie będzie tak dużym problem ale po przeliczeniu Google zacznie uwzględniać to w rankingach.

2. Wersje mobilna inna niż komputerowa

Jeśli wersja mobilna różni się od komputerowej to należy przeanalizować sytuację dokładnie bo zmiany w pozycjach mogą być widoczne. Google będzie wyliczało przecież nowe wartości dla innej treści.

Obecnie najczęściej taka wersja wskazuje tagiem canonical na wersje komputerową jako oryginał. Prawdopodobnie trzeba będzie to odwrócić i to wersja komputerowa będzie teraz tą „nieoryginalną”. Co przy np okrojonej treści wersji mobilnej nie będzie pozytywnym zjawiskiem, jak pisałem powyżej.

3. AMP

Wersja AMP też jest OK.
Jeśli mamy Desktop i AMP Google na pewno doceni AMP.

W tym przypadku także trzeba będzie zastanowić się na tagiem canonical. Przy czym jak wiemy AMP najczęściej ma mniej treści więc możliwe, że będzie potrzebna optymalizacja po przeindeksowaniu.

Warto dodać, że Google napisało, że gdy w witrynie są treści na podstronach zwykłych i AMP to preferowane będą zwykłe podstrony.

4. Szybkość

O szybkości witryn mówi się ostatnio bardzo często. Google na każdym kroku nam o tym przypomina. Myślę, że dla botów mobilnych będzie to jeszcze ważniejsze. Dlatego stale trzeba pracować nad tym by korzystanie z witryny było przyjemne i szybkie.

No i witryna to coś więcej niż strona główna – pamiętajmy o tym.

Podsumowanie

Oficjalną informacją od Google znajdziecie na ich blogu. W dokumentacji Google znajdziecie też parę słów o najlepszych ustawieniach dla Mobile First.

Jak napisałem powyżej prawdopodobnie dla wielu witryn zmiana nie będzie zauważalna. Z biegiem czasu na pewno zaczniemy zwracać jeszcze większą uwagę na mobilność witryny.
A w optymalizacji i projektowaniu dopieszczać będziemy wersje mobilne przed wersją standardową.

A teraz jeśli wiemy, że nasze RDW jest OK to pozostaje tylko już czekanie na wiadomość od Google i obserwowanie wyników.

5 komentarzy

  1. Autor Janek dodany 30 marzec, 2018

    Czyli nie ma się czego bać ;) Będę obserwować wyniki

  2. Autor Maciej dodany 13 kwiecień, 2018

    Nie taki diabeł straszny, jak go malują. No i jeszcze mamy sporo czasu, żeby to wszystko wdrożyć.

  3. Autor MonikaKk dodany 20 kwiecień, 2018

    Również uważam, że nie ma w tym nic złego :) a jeśli ktoś ma coś w tej kwestii do poprawy to ma na to jeszcze czas :)

  4. Autor Olek dodany 23 kwiecień, 2018

    Muszę teraz przeanalizować moją wersję mobilną strony, ponieważ się różni trochę od tej komputerowej. Mam nadzieję, że jednak wszystko będzie dobrze działać. Teraz zabieram się za przyśpieszenie strony, żeby płynniej chodziła. Jak zawsze świetny poradnik i wszystko krótki i zwięźle wytłumaczone. Powodzenia w dalszej pracy i pozdrawiam.

  5. Autor Sławek dodany 11 maj, 2018

    Widzę pozytywne opinie to i ja chyba nie powinienem się bać. Niemniej zawsze największe znaczenie ma czas. Można powiedzieć, że przewidywania mogą mijać się z rzeczywistością.