X

I po RadomIT 5

Jak już pisałem w tym wpisie 26.10 odbyło się w Radomiu 5 spotkanie RadomIT.

Niestety ze względu na połączenie, i konieczność szybkiego powrotu, byłem zmuszony wybrać się do tego miasta samochodem. Na szczęście i tym razem odbyło się bez żadnych niespodzianek.
Na miejsce dojechałem przed czasem, miałem jeszcze czas by pójść na kawę do mieszczącego się obok szpitala. Swoja drogą dawno nie byłem już na uczelni, gdzie nie ma automatów do kawy.. :)

Kolejność wystąpień lekko się zmieniła, w planie byłem ostatni, organizator doszedł jednak do wniosku, że ostatni będzie wywiad z Michałem Brańskim z o2.pl.

Temat jaki omawiałem to „Czarno-białe pozyskiwanie linków”. Mimo, krótkiego czasu jaki był mi dany (z 20 minut zrobiłem i tak 30 :) ), chciałem poruszyć i delikatnie omówić podstawowe miejsca, skąd możemy linkować do naszych witryn.

W wystąpieniu podparłem się poniższą prezentacją.

Organizator nagrywał całe spotkanie, dlatego też kolejny raz nie będę opisywał mojego wystąpienia.

Odniosę się tylko do jednej sprawy w prezentacji, którą widzicie. Kryteria jakie obrałem, kwalifikując sposoby na „białe” i „czarne”, nie są podparte niczym innym niż moją subiektywną oceną, dobraną na potrzeby prezentacji.

Inne zaproszone osoby powiedziały wiele ciekawych rzeczy, ze wszystkim może się nie zgodzam ale na pewno warto było ich posłuchać.

Ola Sitarska opowiadała swoich doświadczeniach przy tworzeniu animili.pl. Mówiła ciekawie, głównie jednak zaimponowała mi opisem na swojej stronie
„Jestem programistką python+django i php, zajmuję się także frontendem oraz oprogramowaniem flashowych aplikacji w ActionScript 3. Potrafię zrobić aplikację na Facebooka i jestem w trakcie nauki Objective-C.”
Ola z tego co było mówione, ma dopiero 18 lat, więc już chyba nic więcej nie będę pisał :)

Julia Krysztofiak-Szopa z InFlavo.pl opowiadała o ich projekcie tworzenia sklepów na Facebooku. Na chwilę obecną jestem „przejedzony” serwisami społecznościowymi a Facebookiem w szczególności. Według słów Juli z tego serwisu korzysta około 3,4 mln Polaków, przebywając w nim dziennie około 55 minut. Według badań polski internauta przebywa w necie około 120 minut dziennie. Wydawać by się mogło, co sugerowała prelegentka, że polscy użytkownicy Facebooka, przebywają w nim prawie 50% całego czasu poświęconego na internet.
Wydaje mi się, że nie jest to prawda. Użytkownicy, którzy używają tego serwisu około godziny dziennie, przebywają w sieci dużo więcej niż 120 minut.
Z miła jednak chęcią będę obserwował ten projekt.

Marcina Deręgowskiego z Artefakt.pl znam już jakiś czas, tym razem opowiedział on o zapleczu w inny sposób niż ja zaprezentowałem w Katowicach. Podał wiele przykładów wraz z opiniami czy warto robić tego typu serwisy. Dodał też, że według jego opinii tematyczność nie istnieje, z czym nie zgodziłem się podczas mojego wystąpienia. Później rozwinęliśmy ten temat i okazało się, że Marcinowi chodziło o to, że ciężko mówić o tematyczności witryny, można za to mówić o tematyczności podstrony.

Tematyczność jest tematem, który postaram się poruszyć szczerzej na moim blogu.

Ostatni na scenie pojawił się Michał Brański z o2.pl, który w formie wywiadu opowiedział parę fajnych rzeczy.
Mi zapadły w pamięć poniższe:
– koszty redakcji w serwisach opartych na treści, mogą wynieść nawet 80% wszystkich kosztów,
– właściciele o2.pl , gdy rozpoczynali swą działalność mieli mniejsze doświadczenie wtedy niż aktualnie ludzie zainteresowani Internetem (było powiedziane +-, „…ludzi siedzących na sali”),
– do każdego biznesu potrzebne jest trochę szczęścia,
– firmy takie jak o2.pl nie interesują się SEO, wierzą w to, że dobra treść przyciągnie użytkowników i zapewni linkowanie naturalne. Te kilka %, nowych użytkowników pozyskanych dzięki SEO nie jest dla nich wabikiem.

Michał powiedział wiele więcej ciekawych rzeczy, jak pojawią się filmiki ze spotkania, polecam obejrzeć jego i innych wystąpienia.

Dziękuję wszystkim, których poznałem i rozmawiałem z nimi.

Do zobaczenia na innych spotkaniach.

Więcej zdjęć możecie zobaczyć na Facebooku w albumie spotkania RadomIT5.

View Comments (3)

  • Dzieki za fantastyczny wpis, Mkane. Zawsze z wielka przyjemnoscia czytam twoje madre posty.

    co do zaplecza - jest to kluczowa sprawa, to fakt. Ale stawianie zaplecza jest ciezkie i nudne. A kazdy chce przeciez zyc i pracowac przyjemnie i czerpac z tego radosc.

    Metafora: Kazdy chce byc wielkim malarzem artysta. ale ktos musi w koncu robic te farby czy tez Pędzle? Praca owszem nie tak przyjemna, ale stabilna.

  • @Pawka - dzięki

    Ale stawianie zaplecza jest ciezkie i nudne.

    No na pewno nie jest to rozrywka tylko część pracy, którą niestety trzeba wykonać.

Related Post